BDDK’dan Lisans Alamayan PayPal Kapanıyor

PayPal neden kapanıyor? BDDK’dan Lisans Alamayan PayPal Kapanıyor mu? Uzun yıllar boyunca online ödeme sistemi olarak hizmet vermiş olan PayPal, Türkiye’deki faaliyetlerine son veriyor.

PayPal şirket olarak tamamen kapanmıyor ve diğer birçok ülkede işlemlerini sürdürerek uluslararası ödeme sistemi olarak faaliyet göstermeye devam edecek. PayPal ve BDDK arasında yaşanan anlaşmazlık sebebiyle Türkiye’de herhangi bir alışveriş sitesinde ödeme yöntemi olarak ya da para transferleri yapmak için PayPal kullanılamayacak.

PayPal Türkiye’de Neden Kapanıyor?

Paypal Nedir? 1998’de Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve 2015 yılından sonra tüm dünya üzerinde 4 milyarı aşan ödemeye aracı olan PayPal, 20’den fazla para biriminde hizmet vermektedir. Uzun yıllar Türkiye’de de çok sayıda ödemeye aracılık eden PayPal, BDDK ile anlaşmazlıkları neticesinde Türkiye’deki faaliyetlerine son vermek zorunda kalıyor.

179 milyondan fazla aktif kullanıcı olan PayPal ve BDDK, faaliyetlerin durdurulmasına yönelik açıklamalarda bulunmuş ve halkı bilgilendirmiştir. Açıklamalardan anlaşılacağı üzere anlaşmazlık konusu çözüme kavuşmadığından PayPal’ın faaliyetlerine izin verilmemiş ve PayPal Türkiye pazarından çekilmiştir.

Kapanmaya Yönelik PayPal’ın Duyurusu

PayPal, yaptığı açıklama ile Türkiye’deki faaliyetlerine son verdiğini, detaylı bir şekilde anlatarak açıklamıştır. Yapılan açıklamada BDDK’dan lisans alamadıkları için Türkiye pazarını durdurmak zorunda olduklarını da belirtmişlerdir. Türkiye’de PayPal hesabı olanlar için de ayrıca hesaplarındaki paraları Türkiye’deki bankalardan hesaplarına aktarılabileceği şeklinde detay verilmiştir. PayPal yaptığı açıklamada durumdan üzüntü duyduğunu, önceliklerinin her zaman müşterileri olduğunu ama lisans reddi neticesinde faaliyetlerine devam edemeyeceğini de belirtmiştir.

PayPal’ın Kapanmasına Yönelik BDDK Açıklaması

PayPal faaliyetlerini durdururken sadece lisans başvurusunun reddedildiğini dile getirmiş olsa da BDDK neden reddedildiğine yönelik açıklamalarda bulunmuştur. BDDK yaptığı açıklamada PayPal’ın verilerini Türkiye’de tutmayı reddettiğini ve önerilere de olumsuz yanıt verdiğini dile getirmiştir. Uygulanan mevzuatın tüm firmalar için aynı şekilde işlediğini ve sonucun böyle olmasından rahatsız olduklarını da BDDK açıklamasında söylemişlerdir. Yaşanan bu krizden sonra BDDK yetkilileri ile PayPal ABD ve Avrupa yöneticileri bir araya gelmiş toplantı yapmışlardır. BDDK başkanı Akben bu toplantı sonrasında geri dönüşün mümkün olduğunu ve şirketin gerekli şartları kabul edip yeniden başvuru yaptığında yeniden değerlendirileceğini açıklamıştır. Yani BDDK şartları sağlandıktan sonra PayPal’ın faaliyetlerine devam edebilmesi mümkün ama PayPal’ın bu şartları kabul etmeye yönelik olumlu bir yaklaşımı yok.

Online Ödeme için Hangi Sistem Tercih Edilmeli?

PayPal kapandıktan sonra online alışverişlerle ve para transferleriyle fazla işi olan kişiler yeni bir online ödeme sistemi arayışına girmiştir. Tam da bu noktada Paykasa kartın güvenilir bir alternatif olduğunu belirtmek gerekir. Paykasa’dan alacağını ön ödemeli kartınızı birçok web sitesinde alışveriş yaptıktan sonra ödeme yapmak için kullanabilirsiniz.