Paykasa Kart Kod Güvenliği

Paykasa kart kod güvenliği ile Paykasa kartları satın aldığınızda size verilen 16 haneli kodların güvenle saklanması, kullanımı sırasında dikkatli olunması oldukça önemlidir. İnternet ortamında alışverişlerin, ödemelerin her geçen gün çoğaldığı biliniyor.

Birçok kişi zamandan kazanmak adına alışverişlerini internet ortamından yapıyor. Bankaya gidip işlem yapanların sayısı bile internet bankacılığı sayesinde azalmış durumda. Ancak internet ortamını bu şekilde sıkça kullananlar kadar internet alışverişlerini, ödemelerini çıkmazsa sokan, insanları, web siteleri mağdur eden siber zorbalar ve dolandırıcılar da sayıca artmış durumda. Dolayısıyla kendinizi güvene almanız, internet ortamındaki işlemlerinizde daha dikkatli olmanız öncelikle güvenliğiniz için çok önemli. İnternet ortamında yaşadığınız mağduriyetlerin ne yazık ki çoğunlukla çözümü olmamaktadır. Neticede karşınızda somut olarak var olan bir hırsız da yok. Haliyle internet dolandırıcılıklarında suçlulara ulaşmak, onların da kendilerine geliştirdiği teknolojilerle iyice zorlaşmış durumdadır.

Sanal alışverişleri güven altında yapmak için önerileri dikkate alırsanız; güvenli sitelerde alışveriş yapıp güvenli ödeme yöntemlerini tercih ederseniz; internet dolandırıcılıklarına karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Paykasa kartınızın 16 haneli kodunu da aynı özenle korumalısınız ki başınız derde girmesin.

Paykasa Kart Kod Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Paykasa kartların 16 haneli kodlarını SMS ile alabileceğiniz gibi web site üzerinden üye girişi yaptıktan sonra kartlarım bölümünde de görebilirsiniz. Paykasa kartların site üzerinde güvenliği firma tarafından sağlanmaktadır. SMS’le gelen kodlarda size ulaşana kadar güvenli bir biçimde korunmaktadır. SMS olarak size gelen kodun başkalarının eline geçmemesi sizin sorumluluğunuzdadır. Paykasa kart kodları kripto sistemi ile güven altında saklanmaktadır. SMS’ler telefona ulaşmadan önce 3 farklı pop noktasından geçerek kriptoları çözüldükten sonra tarafınıza iletilmektedir. Dolayısıyla kartın kodunu alırkenki süreç güven içinde ilerlemektedir.

Paykasa güvenlik kodu ile kodunuzun güvenliği için web siteden kart kodunuza bakacağınız zamanlarda ve mesajı görüntülediğiniz zamanlarda yanınızda başkalarının olmadığından emin olun. Elinizde Paykasa kart kodlarını yüksek sesli olarak okumamaya dikkat edin. Ayrıca Paykasa müşteri hizmetleri temsilcileri de dahil olmak üzere kimseyle Paykasa kart kodunuzu paylaşmayın.

Paykasa Kart Kodunun Ele Geçirilmesi

Paykasa kart kodu müşterilere verildikten sonra Paykasa sisteminden silindiği için yaşayacağınız mağduriyetlerden Paykasa sorumlu olmayacaktır. Paykasa kodunuzun başkalarının eline geçerse kart içindeki limiti ele geçiren kişi kolaylıkla kullanabilir. Kodun başkası tarafından kullanıldığını fark ettiğinizde müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek kartı iptal ettirebilirsiniz ama kart için yaptığınız ödemeyi geri alma olasılığınız maalesef yok.

Paykasa Bozdurma İşleminde Kod Güvenliği

Paykasa kartınızı bozdurarak sizlere nakit ödeme yapacağını iddia eden dolandırıcı sitelerden uzak durmanız gerekmektedir. Paykasa kartın içindeki tutarı bozdurmak için sadece Paykasa yetkili sitesini tercih etmeniz gerekmektedir. Aksi halde kodunuzu verdikten sonra hesabınıza yatırılmış bir para olmayacaktır. Kodun müşteri temsilcisiyle paylaşılması sadece Paykasa bozdurma işlemlerinde yapılmaktadır. Bunun dışında müşteri temsilcileri dahil hiçbir Paykasa çalışanı kartınızın kodunu sizden istemez.

İnternet Alışverişlerinde Paykasa Kodunu Koruma

İnternette yapacağınız alışverişlerde Paykasa kartınızı kullanmak kişisel bilgilerinizin ve banka bilgilerinizin üçüncü şahısların eline geçmesini engelleyecektir ancak bu durumda Paykasa kodunuzu nasıl koruyacaksınız? İnternette alışveriş yaptığınız sitelerin güvenli olduğunu, ödeme yöntemlerinin güvenlik önlemleriyle koruma altında olduğunu anlamanız için birçok detay var. Öncelikle SSL sertifikası olmayan alışveriş sitelerinden uzak durmalısınız çünkü bu sitelerde vereceğiniz bilgiler üçüncü şahısların eline geçebilir. Ödeme sistemlerini çeşitli güvenlik önlemleriyle koruyan siteler de güvenilirdir. Web sitenin güvenilip olup olmadığını anlamak için genel yapısına, butonların, sekmelerin çalışır durumda olup olmadığına bakabilirsiniz.

Ödeme yapacağınız site güvenli değilse ödeme sayfasında Paykasa kart güvenlik kodu ile güvenlik kart kodunuzu girdiğinizde bu bilgi başkalarının eline geçebilir. Paykasa kod güvenliğini sağlamak için güvenli sitelerden alışveriş yapmanız da önemlidir.